Rafał Sztembis
Rafał Sztembis

jestem lekarzem i psychologiem; pracuję jako lekarz od 2004 roku, praktycznie od początku swojej pracy związany byłem z kardiologią. Przez wiele lat pracowałem w jednym ze szpitali klinicznych w Polsce, a potem losy rzuciły mnie do Irlandii i na Bliski Wschód, gdzie podobnie jak w Polsce zajmowałem się głównie leczeniem pacjentów z zawałami serca.
Jednak gdziekolwiek nie pracowałem widziałem jedną rzecz – pacjenci po zawale serca, po innych zabiegach na sercu czy w ogóle ze schorzeniami kardiologicznymi, wypisywani ze szpitala pozbawieni są elementarnej wiedzy o swojej chorobie oraz wsparcia psychologicznego. I bez tego czują się zagubieni, przestraszeni, pozostawieni sami sobie. I ten schemat pojawia się wszędzie na świecie – pacjent, jak i jego bliscy, po skomplikowanym zabiegu sami szukają informacji. I często w tych poszukiwaniach padają ofiarami hochsztaplerów, sprzedawców obietnic bez pokrycia, którzy potrafią bezwzględnie wykorzystać trudną sytuację tych ludzi, ich strach i stres, aby coś im sprzedać.

Próbowałem to zmienić w Polsce organizując jako pierwszy systematyczne wewnątrzszpitalne i ambulatoryjne programy edukacji. Moi pacjenci w szpitalu mieli dostęp do tabletu, na którym znajdował się edukacyjny e-book, audio-book, filmy edukacyjne, komiks, aplikacja do ćwiczeń oddechowych oraz strona internetowa www.zyciepozawale.pl.
Jako pierwszy w Polsce rozpocząłem systematyczną wewnątrzszpitalną i ambulatoryjną edukację pacjentów kardiologicznych i ich rodzin. Pamiętam do tej pory, że na pierwszym spotkaniu było 9 pacjentów, a po kilku latach sala systematycznie zapełniała się ponad 100 osobami.
Strona internetowa zyciepozawale, e-book i audio-book
Z kolei ambulatoryjnie, przez salę konferencyjną szpitala, przewinęło się wraz z pacjentami ponad 5 tysięcy osób. Spotykaliśmy się w niedziele rano i obok prezentacji mogliśmy porozmawiać o nurtujących pacjentów i ich bliskich obawach, wątpliwościach. Kilkukrotnie organizowaliśmy spotkania poza szpitalem na dużych salach konferencyjnych.
Przez te kilkanaście lat dodatkowej pracy przekonałem się jak nieskuteczny jest system ochrony zdrowia i to nie tylko w Polsce. Wykorzystuje zaawansowaną technikę do ratowania zdrowia i życia, ale niestety pozostawia pacjentów samych sobie z pytaniami bez odpowiedzi, nierozwianymi wątpliwościami czy bez wsparcia psychologicznego, czy bez wsparcia w skutecznej zmianie życia.
A wątpliwości czy pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą strach, strach paraliżuje i uniemożliwia nie tylko normalne funkcjonowanie, ale i normalny rozwój, zmianę, która powinna wydarzyć się czy po zawale serca czy jakiejkolwiek hospitalizacji z poważnego powodu kardiologicznego.
Te spotkania edukacyjne stały się dla możliwością spotkania ludzi, którzy dzięki temu potrafili sytuację zawału mięśnia sercowego, by-passów czy niewydolności serca, przekuć w punkt wyjścia do nowych, fantastycznych zmian w życiu. Spotkałem ludzi, którym pomogłem nauczyć się zarządzać chorobą tak, aby nie była przeszkodą ograniczającą totalnie ich możliwości, aby nie była centralnym elementem ich życia. I taka była największa satysfakcja – kiedy spotykałem uczestników tych spotkań po wielu miesiącach, którzy mówili po prostu „Bardzo mi pan pomógł”.

Moje polskie doświadczenia w edukacji pacjentów udało się poszerzyć o doświadczenia edukacji pacjentów zagranicą. I choć otoczka systemowa i kulturowa jest inna okazuje się, że pacjenci wszędzie są tacy sami – wrzuceni nagle w nieznany dla siebie świat medycznej techniki i zagrażającej życiu choroby, potrzebują edukacji, informacji, która ułoży się w wiedzę i pozwoli bezpiecznie wejść w nowy etap życia.

Moje doświadczenia i feedback/zwrotne informacje od pacjentów i ich rodzin, zainspirowały mnie do przygotowania takiego kursu, w formie zbliżonej do tego jak wyglądał w szpitalu, w postaci cyfrowej, do której mogłaby mieć dostęp większa liczba osób. Zwłaszcza teraz, w przeciążonym systemie ochrony zdrowia, który generalnie nigdy nie interesował się zbytnio edukacją pacjentów, ani wspieraniem ich w skutecznych zmianach stylu życia. Stąd ten program czy kurs – kilka godzin wykładów odnoszących się do różnych temat, poruszających różne wątpliwości i pytania, które podnoszą pacjenci. Program podzielony jest na bloki tematyczne, które możecie oglądać w wygodny dla siebie sposób, dzielić lub powtarzać w zależności od swoich potrzeb.
Kupując ten program stajecie się częścią zamkniętej społeczności, dla której przygotowuję cyklicznie kolejne wykłady o nowościach, które pojawiają się w leczeniu chorób kardiologicznych, ale nie tylko w medycynie, ale i dziedzinach pokrewnych. Otrzymujecie także możliwość otrzymania bezpłatnej e-recepty oraz możliwość konsultacji w realnym świecie na specjalnych warunkach, choć ze względu na miejsce pracy będzie to dla wielu z Was ograniczone. Ale dla tych osób pozostaje możliwość konsultacji on-line.

Ten kurs nie zastąpi wizyty w poradni kardiologicznej i absolutnie nie jest moim celem czy ambicją zastąpić waszych kardiologów. Moim marzeniem jest to, aby ten program pomógł Wam samodzielnie stanąć na nogi i odnaleźć się w nowej dla Was sytuacji; aby pomógł Wam lepiej poruszać się po systemie ochrony zdrowia i współpracować z Waszymi lekarzami, bo nauczycie się na co zwracać uwagę i o co pytać.
Ten program to pierwszy i jedyny taki program w Polsce, który wprowadzi Was w świat Waszej choroby, który łączy w sobie elementy wiedzy medycznej i psychologicznej.
W trakcie tego kursu dowiecie się i nauczycie:
co to jest choroba wieńcowa i skąd się wzięła
co to znaczy, że zawał serca był ciężki lub nie
jakie są podstawowe kategorie leków stosowanych po zawale, ich działanie i najczęstsze efekty uboczne
jak kontrolować się po zawale serca i na co zwracać uwagę
jak zmienić styl życia: co jest ważne w diecie, aktywności fizycznej, jak do niej wracać
co z aktywnością seksualną
co to jest stres, jak próbować sobie z nim radzić i co zrobić, aby nie paraliżował nas
co z powrotem do pracy: kiedy i na jakich zasadach
co to jest niezbędnik zawałowca
co z podróżami i wakacjami
kiedy i jakie parametry krwi badać i jak się kontrolować.

odpowiadam na pytania:
jak zachować się codziennie w trakcie pierwszych dni po zawale
dlaczego warto wziąć udział w rehabilitacji kardiologicznej
co jest ważne w przypadku diety po zawale
jak radzić sobie z bezsennością i czym jest „kultura snu”
dlaczego chrapanie może być niebezpieczne
jak często kontrolować ciśnienie tętnicze i akcję serca
jakie są wartości prawidłowe ciśnienia tętniczego i akcji serca
co to znaczy, że ciśnienie jest skaczące
jakie pytania sobie zadać, aby zawał serca stał się początkiem nowego życia
dlaczego w tym okresie może pojawić się lęk i strach
czym jest stres pourazowy i kiedy skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa
jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych
kiedy seks po zawale jest bezpieczny
kiedy stosowanie ‚niebieskich pigułek’ jest bezpieczne
jak spróbować sobie poradzić z obawami związanymi z powrotem do seksu
czym jest stres
jakie znaczenie ma nasza interpretacja świata
co wpływa na interpretację świata
jak próbować radzić sobie ze stresem
jak wygląda skuteczny model radzenie sobie ze stresem
co to jest kultura psychofizjologiczna
czy bezpieczne są ćwiczenia oddechowe po zawale
co z suplementami diety
co z tymi statynami i ich działaniami ubocznymi
jak wykorzystać efekt placebo w medycynie na swoją korzyść
W trakcie tych kilku godzin dowiecie się o wiele więcej, gdyż czas jaki spędzicie ze mną to ekwiwalent czasowy kilkunastu wizyt lekarskich, a sam dobrze wiem, że w gabinecie lekarskim niestety z różnych powodów nie ma czasu na omówienie wielu zagadnień.

Unikalny kurs „Życie po zawale, życie ze stentem” to kompleksowa i praktyczna wiedza dla pacjentów oraz ich bliskich. Program porusza wiele aspektów związanych z chorobą wieńcową oraz bazuje na doświadczeniu tysięcy chorych osób.

Kontakt