dieta na nadciśnienie
Dieta na nadciśnienie – przykładowy jadłospis

Znaczenie prawidłowej diety w nadciśnieniu tętniczym jest nie do przecenienia.  Nie bez powodu już od dawna uważa się ją za najlepszy niefarmakologiczny sposób leczenia tego schorzenia. Takie zdanie mają dietetycy i tak uważamy także my, lekarze. Oczywiście dieta na nadciśnienie skuteczna będzie tylko wtedy, gdy wprowadzicie ją na stałe, a nie jedynie od święta i wraz z nią zmienicie styl swojego życia. Wiązać będzie się to m.in. z dbaniem o uzyskanie bądź utrzymanie prawidłowej masy ciała czy pamiętaniu o regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do Waszego wieku i stanu zdrowia. Jakie są zalecenia żywieniowe przy podwyższonym ciśnieniu tętniczym? Co  jeść przy nadciśnieniu, a czego unikać? Na te i inne pytania odpowiem Wam w moim artykule. Podam również przykładowy jadłospis przy nadciśnieniu.

Koronarografia – na czym polega Ile trwa Czy jest bezpieczna
Koronarografia – na czym polega? Ile trwa? Czy jest bezpieczna?

Koronarografia to pojęcie, które w ustach lekarza kierującego Was na ten zabieg może brzmieć groźnie. Nawet jeśli w przeszłości nazwa ta obiła Wam się o uszy, to planowana koronarografia często stanowić będzie źródło lęku. Zdarza się, że moi pacjenci mówią wprost: „Boję się koronarografii! Czy na pewno muszę się jej poddać?”. Nic zatem dziwnego, że zastanawiacie się nad tym, czy koronarografia jest bezpieczna i jak często zdarzają się po niej powikłania. Sporo z Was będzie chciało dowiedzieć się też, czy koronarografia to operacja. Te i inne wątpliwości chcę rozwiać w moim artykule. Zapraszam do czytania!

jak obniżyć cholesterol
Jak obniżyć cholesterol – 13 sprawdzonych sposobów

Czy wiecie, że ponad połowa Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu? Oznacza to, że hipercholesterolomia, czyli długotrwałe podwyższone stężenie cholesterolu frakcji LDL (tzw. złego) dotyczy co drugiego obywatela naszego kraju! Co warte podkreślenia, do wykrycia tej choroby dochodzi najczęściej dopiero w wyniku wystąpienia pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego, a więc głównie zawału serca, a także udaru mózgu. Jak zatem łatwo można się domyślić, większość cierpiących na hipercholesterolomię przez długi czas nie zdaje sobie z tego faktu sprawy! Skoro jednak Wy trafiliście tutaj w poszukiwaniu informacji jak skutecznie obniżyć cholesterol, oznacza to, że już wiecie o swojej chorobie. A to naprawdę dużo! Teraz tylko od Was zależeć będzie, co zrobicie z tym dalej. Specjalnie dla Was zebrałem tu według mojej oceny najlepsze sposoby na obniżenie cholesterolu. Dla lepszej przejrzystości podzieliłem je na trzy różne kategorie.

dieta na cholesterol
Dieta na cholesterol

Według danych opublikowanych w 2022 r. hipercholesterolemia, czyli wysoki poziom cholesterolu, dotyczy już 60 % dorosłej populacji naszego kraju, a więc aż 18 mln osób. Jako lekarza martwi mnie, że spośród tych kilkunastu milionów Polaków, niemal  60 % nie ma pojęcia, że cierpi na tę chorobę. To nie wszystko – nawet jeśli zbyt wysoki poziom cholesterolu zostanie zdiagnozowany, problem ten jest przez sporą część pacjentów bagatelizowany. Nie dołączajcie do ich grona! Co robić? Pierwszy krok w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu to zmiana diety. W tym artykule zebrałem dla Was najważniejsze informacje na temat tego, co jeść przy wysokim cholesterolu, a czego unikać. Przekonam Was, że nie taka straszna dieta na cholesterol, jak ją malują.

stenty w sercu
Stenty w sercu – czym są? Rodzaje stentów oraz możliwe powikłania

Stent, zwany również protezą naczyniową, to specjalna platforma, która rozszerza zmienione chorobowo naczynia krwionośne. Proteza taka ma postać niewielkiej rurki, wykonanej najczęściej ze stali lub stopu kobaltowo-chromowego. Rurkę tę wszczepia się do zwężonego wskutek miażdżycy naczynia krwionośnego za pomocą cewnika balonikowego od naczynia obwodowego do tętnicy wieńcowej, w której nastąpiło zaburzenie przepływu krwi. Zaburzenie takie polega na częściowym bądź całkowitym zablokowaniu naczynia przez jego zwężenie lub skrzep, co skutkuje ostrym albo przewlekłym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Objawem tego stanu jest ból zamostkowy nasilający się pod wpływem wysiłku fizycznego, stresu lub nawet zjedzenia obfitszego posiłku. Dzięki założeniu stentu prawidłowy przepływ krwi zostaje przywrócony i utrzymany. Stentowanie to obecnie najpowszechniejsza i najczęściej zalecana metoda leczenia choroby niedokrwiennej serca, której popularność rośnie z roku na rok i nie dzieje się tak bez przyczyny.

miażdżyca
Miażdżyca – co to jest? Jakie są jej objawy, przyczyny, rodzaje? Jak leczyć?

Miażdżyca, okrzyknięta chorobą cywilizacyjną XXI wieku, to przewlekłe i wyjątkowo podstępne schorzenie, które w sposób całkowicie bezobjawowy może rozwijać się przez wiele lat. Nieprzypadkowo jest ono nazywane także cichym zabójcą ludzkości i nie ma w tym żadnej przesady. Z miażdżycą, czyli stanem zapalnym wewnętrznej warstwy naczyń krwionośnych, borykają się mieszkańcy wszystkich krajów rozwiniętych. Nieleczona lub leczona niewłaściwie miażdżyca znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca, pojawienia się tętniaka aorty, a także amputacji kończyn. W moim najnowszym artykule chciałbym wyjaśnić Wam, czym dokładnie jest miażdżyca, w jaki sposób powstają zmiany miażdżycowe, co się do tego przyczynia i jakie są objawy tej choroby. W dalszej jego części omówię też sposoby na zapobieganie i wreszcie – na leczenie miażdżycy. Jak się przekonacie, naprawdę wiele jest w Waszych rękach!

13 sposobów jak leczyć nadciśnienie
Leczenie nadciśnienia tętniczego – 13 najlepszych sposobów

Nadciśnienie tętnicze co roku dotyka ponad miliard ludzi na naszym globie i liczba ta sukcesywnie się zwiększa. Co ósma osoba na świecie umiera z powodu powikłań związanych z tym schorzeniem. Mam tu na myśli przede wszystkim powikłania takie jak udar mózgu, zawał serca oraz niewydolność nerek. Stwierdzona przez lekarza choroba nadciśnieniowa wymaga zatem podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu uzyskanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi. Odpowiednio dobrane i przede wszystkim przestrzegane przez pacjentów leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca o 20%, udaru mózgu zaś o 40%. Jak leczyć nadciśnienie? Sposobów na walkę z nim jest w dzisiejszych czasach wiele. W tym artykule postarałem się zebrać najlepsze spośród nich, grupując je dodatkowo w trzy różne kategorie.

jak obniżyć ciśnienie w domu
Jak obniżyć ciśnienie? Szybko, w domu, bez leków

Niektórzy z Was zastanawiają się pewnie nad tym jak szybko zbić ciśnienie w domu za pomocą naturalnych sposobów. Rzeczywiście, są sytuacje, w których niezwykle pomocne mogą okazać się właśnie niefarmakologiczne metody na jego obniżenie. Pamiętajcie jednak o tym, że podwyższone ciśnienie krwi zawsze należy uznać za niepokojący sygnał, iż Wasze zdrowie wymaga większej niż dotychczas uwagi. Przyczyn wysokiego ciśnienia może być wiele, dlatego tez zawsze należy to skonsultować z lekarzem. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich leków. Niemniej niekiedy wysokiemu ciśnieniu zaradzić można bez ich stosowania. Jak obniżyć ciśnienie domowym sposobem? Kiedy jest to bezpieczne? Jakie są najskuteczniejsze metody na obniżenie ciśnienia w domu? Temu właśnie poświeciłem mój artykuł.

Unikalny kurs „Życie po zawale, życie ze stentem” to kompleksowa i praktyczna wiedza dla pacjentów oraz ich bliskich. Program porusza wiele aspektów związanych z chorobą wieńcową oraz bazuje na doświadczeniu tysięcy chorych osób.

Kontakt