Jak obniżyć cholesterol – 13 sprawdzonych sposobów

jak obniżyć cholesterol

Czy wiecie, że ponad połowa Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu? Oznacza to, że hipercholesterolomia, czyli długotrwałe podwyższone stężenie cholesterolu frakcji LDL (tzw. złego) dotyczy co drugiego obywatela naszego kraju! Co warte podkreślenia, do wykrycia tej choroby dochodzi najczęściej dopiero w wyniku wystąpienia pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego, a więc głównie zawału serca, a także udaru mózgu. Jak zatem łatwo można się domyślić, większość cierpiących na hipercholesterolomię przez długi czas nie zdaje sobie z tego faktu sprawy! Skoro jednak Wy trafiliście tutaj w poszukiwaniu informacji jak skutecznie obniżyć cholesterol, oznacza to, że już wiecie o swojej chorobie. A to naprawdę dużo! Teraz tylko od Was zależeć będzie, co zrobicie z tym dalej. Specjalnie dla Was zebrałem tu według mojej oceny najlepsze sposoby na obniżenie cholesterolu. Dla lepszej przejrzystości podzieliłem je na trzy różne kategorie.

Jak zbić cholesterol?

Sposobów na obniżenie cholesterolu jest wiele: począwszy od tych związanych ze zmianą stylu życia, poprzez sięganie po niektóre rośliny, zwłaszcza zioła, a skończywszy na stosowaniu leków na hipercholesterolomię przepisanych przez lekarza.  Zresztą ani leczenie farmakologiczne, ani naturalne w postaci ziół czy innych roślin tak naprawdę nie powinno istnieć bez modyfikacji stylu życia, o której wspomniałem na początku. Od niej też należy zacząć. Przyczyna podwyższonego cholesterolu we krwi bowiem może leżeć, i bardzo często leży, w źle zbilansowanej diecie, a także w nieprawidłowej masie ciała i niskiej lub wręcz żadnej aktywności fizycznej, co – pomimo coraz większej świadomości – nadal jest prawdziwą plagą naszych czasów.

Zresztą chyba zgodzicie się ze mną, że akurat te trzy aspekty są mocno ze sobą powiązane: prawidłową masę ciała o wiele łatwiej utrzymać przy przestrzeganiu zdrowej diety i pamiętaniu o wysiłku fizycznym, rzecz jasna dostosowanym do wieku, stanu zdrowia, możliwości i wreszcie preferencji. Zatem łącząc niektóre sposoby osiągnąć można lepsze efekty. Pamiętajcie tylko o tym, by robić to po konsultacji z Waszym lekarzem prowadzącym. Może się bowiem okazać, że przy zażywaniu danych leków niewskazane jest sięganie po zioła obniżające cholesterol, które będą wchodzić z nimi w interakcję.

Jak obniżyć cholesterol – zmiana nawyków

1. Zbilansowana dieta

Walkę z wysokim poziomem cholesterolu rozpocznijcie od dokładnego przyjrzenia się temu, co macie na talerzu. Zrezygnujcie z tłustych mięs (wieprzowiny, baraniny), tłustych przetworów mięsnych (pasztetów, parówek, tłustych wędlin, kiełbas), tłustego nabiału, białego pieczywa, ryżu i makaronu, produktów mających w składzie olej palmowy (kremów do smarowania chleba, ciast, produktów czekoladopodobnych), produktów z zawartością tłuszczów trans (słonych przekąsek, chipsów, twardych margaryn, drożdżówek, sklepowych słodyczy, fast-foodów), a także ze słodzonych napojów (nie tylko gazowanych, pamiętajcie, że sklepowe napoje, nektary, soki również są dosładzane). Jak najczęściej sięgajcie za to po warzywa i owoce, rośliny strączkowe, chude mięsa (kurczak, indyk), tłuste ryby morskie, grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony i ryż, płatki owsiane, chudy nabiał, olej rzepakowy i oliwę z oliwek, nasiona i orzechy (szczególnie włoskie). Szczególnie polecana jest tu dieta DASH, idealna dla osób walczących z podwyższonym cholesterolem, a także nadciśnienie.

2. Wysiłek fizyczny

Regularne ćwiczenia również przyczyniają się do przywrócenia odpowiednich proporcji między tzw. złym a dobrym cholesterolem we krwi, pomagają także utrzymać ten stan. Najważniejsza jest tu właśnie regularność: zalecam min. 30 min ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu. Ćwiczenia nie muszą, a na początku nawet nie powinny, być zbyt forsowne. Zacznijcie od spacerów, szybszego marszu, potem możecie zdecydować się na jazdę na rowerze czy pł Nie bez znaczenia jest też codzienny ruch, czyli wchodzenie po schodach zamiast używania windy, wybieranie się na krótsze dystanse pieszo zamiast samochodem czy autobusem, krzątanie się po domu przy okazji porządków itd.

3. Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Będzie ono możliwe, jeśli weźmiecie sobie – nomen omen – do serca dwa poprzednie zalecenia. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomoże Wam utrzymać odpowiednią wagę. Wasze BMI powinno wynosić od 18,5 do 24,9 kg/m2, a obwód w pasie być mniejszy niż 88 cm (kobiety) i 102 cm (mężczyźni). Macie problem z nadwagą lub otyłością? Zadbajcie o ujemny bilans kaloryczny i wysiłek fizyczny dostosowany do Waszych możliwości, dzięki temu stopniowo wrócicie do prawidłowej masy ciała.

co robic by obnizyc cholesterol

Jak obniżyć poziom cholesterolu – naturalne sposoby

4. Karczoch zwyczajny

Ziele to hamuje powstawanie cholesterolu w wątrobie (czyli tzw. cholesterolu endogennego, który jest wytwarzany przez ludzki organizm, w przeciwieństwie do cholesterolu egzogennego pozyskiwanego z pożywienia). Karczoch dodatkowo obniża poziom trójglicerydów oraz neutralizuje toksyny. Wyciąg z karczocha przyjmować można w formie ekstraktu bądź Nie zaleca się jego stosowania w przypadku niedrożności dróg żółciowych oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ta metoda na obniżenie cholesterolu nie jest też dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

5. Kozieradka pospolita

Roślina ta przyczynia się do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu (czyli LDL) w organizmie. Jest to możliwe dzięki nasileniu metabolizmu cholesterolu oraz jednoczesnemu opóźnieniu wchłaniania związków tł Takie właśnie działanie wykazują saponiny steroidowe, które są obecne w tej roślinie. Kozieradkę można spożywać w postaci gotowych aptecznych produktów lub też w formie surowych, sproszkowanych nasion – ułatwieniem będzie zmieszanie ich w proporcjach 1:1 np. z miodem. Tak przygotowaną mieszaninę jedzcie dwa razy dziennie po jednej łyżeczce (do posiłku). Z kozieradki pospolitej muszą zrezygnować kobiety w ciąży, ponieważ jej spożywanie może wywołać skurcze macicy.

6. Ostropest plamisty

Roślina ta obniża poziom złego cholesterolu LDL, zwiększając jednocześnie stężenie dobrego cholesterolu HDL, co przyczynia się do hamowania rozwoju blaszek miażdż Ostropest dostępny jest w postaci proszku lub kapsułek. Możecie też przygotować samodzielnie napar z ostropestu, w tym celu zalejcie wrzątkiem jedną łyżeczkę suszonego ziela. Zaparzajcie go przez kwadrans, po czym, po wystudzeniu, wypijcie. Uwaga! Po ostropest plamisty nie powinny sięgać kobiety ciężarne i karmiące piersią.

7. Lucerna siewna

Skutecznie obniża poziom cholesterolu: po ok. dwóch miesiącach stosowania, wg przeprowadzonych badań naukowych, poziom złego cholesterolu LDL spada o 18%, całkowitego zaś o 17%. Jej działanie polega na zmniejszeniu wchłaniania cholesterolu w jelicie cienkim, za co odpowiedzialne są Napar z ziela lucerny jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy ok. 2-3 łyżki wysuszonego i rozdrobnionego ziela ok. 200 ml wrzątku, po czym zaparzać pod przykryciem przez 10 min, a na końcu przecedzić. Tak sporządzony napar należy pić 2-3 razy dziennie. Lucerny nie powinny stosować kobiety w ciąży (może wywoływać skurcze macicy) oraz osoby stosujące leki mające wpływ na krzepliwość krwi.

8. Czosnek

Sprawdza się w przypadku umiarkowanie podwyższonego poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Regularnie spożywany (po jednym ząbku dziennie), stale obecny w diecie, hamuje wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, a także powoduje zmniejszenie jego produkcji przez organizm. W efekcie osoby jedzące czosnek mają we krwi niższe stężenie cholesterolu całkowitego, a także wspomnianej frakcji LDL, która to odkłada się na ścianach tętnic w postaci blaszek miażdż Dodatkowo czosnek zmniejsza syntezę kwasów tłuszczowych, a zarazem zwiększa wydalanie kwasów żółciowych.

9. Imbir

Przyprawa ta, oczywiście regularnie spożywana, również wspomaga walkę z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Redukuje stężenie cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów. Wpływa na obniżenie frakcji LDL, a zwiększenie poziomu frakcji HDL. Jak wprowadzić imbir do codziennej diety? Kawałek korzenia tej przyprawy (ok. 2 cm) utrzyjcie na tarce i w takiej postaci dodawajcie do ciepłych, lecz nie gorących, dań.

 

sposoby na obnizenie cholesterolu

Jak obniżyć cholesterol – leki

10. Statyny

To najpopularniejsza grupa leków stosowanych przy hipercholesterolomii. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, zwłaszcza jego złej frakcji LDL. Jest to możliwe dzięki hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie cholesterolu endogennego w wą Dodatkowo mają moc zapobiegania pękaniu blaszki miażdżycowej, a więc obniżają ryzyko wystąpienia zawału serca. Do statyn należą m.in.: rosuwastatyna, atorwastatyna i prawastatyna.

11. Fibraty

Te leki zalecane są chorym z niskim poziomem dobrego cholesterolu HDL i z wysokim poziomem trójglicerydów wówczas gdy statyny nie przynoszą Ich działanie polega na zmniejszeniu trójglicerydów i zwiększeniu stężenia dobrego cholesterolu HDL. Przykładami fibratów dostępnymi w naszym kraju są ciprofibrat i fenoibrat.

 

leki na cholesterol

12. Ezetymib

Lek ten hamuje wchłanianie cholesterolu i steroli roślinnych w jelitach. W ten sposób do wątroby transportowana jest mniejsza ilość

13. Inhibitory PCSK-9

Nowe leki dostępne na rynku, które zrewolucjonizowały leczenie. Po pierwsze podaje się je w podskórnych zastrzykach, a do tego raz na dwa tygodnie, albo w jeszcze większych odstępach czasowych. Z uwagi na swój mechanizm działania powodują bardzo duże obniżenie poziomu cholesterolu LDL, a badania kliniczne przeprowadzone z ich zastosowaniem pokazują, że mają przez to duży wpływ na zmiejszenie śmiertelności sercowo-naczyniowej.

Rafał Sztembis

Jestem lekarzem i psychologiem; pracuję jako lekarz od 2004 roku, praktycznie od początku swojej pracy związany byłem z kardiologią. Przez wiele lat pracowałem w jednym ze szpitali klinicznych w Polsce.

Komentarze

Komentarze

Unikalny kurs „Życie po zawale, życie ze stentem” to kompleksowa i praktyczna wiedza dla pacjentów oraz ich bliskich. Program porusza wiele aspektów związanych z chorobą wieńcową oraz bazuje na doświadczeniu tysięcy chorych osób.

Kontakt