Leczenie nadciśnienia tętniczego – 13 najlepszych sposobów

13 sposobów jak leczyć nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze co roku dotyka ponad miliard ludzi na naszym globie i liczba ta sukcesywnie się zwiększa. Co ósma osoba na świecie umiera z powodu powikłań związanych z tym schorzeniem. Mam tu na myśli przede wszystkim powikłania takie jak udar mózgu, zawał serca oraz niewydolność nerek. Stwierdzona przez lekarza choroba nadciśnieniowa wymaga zatem podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu uzyskanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi. Odpowiednio dobrane i przede wszystkim przestrzegane przez pacjentów leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca o 20%, udaru mózgu zaś o 40%. Jak leczyć nadciśnienie? Sposobów na walkę z nim jest w dzisiejszych czasach wiele. W tym artykule postarałem się zebrać najlepsze spośród nich, grupując je dodatkowo w trzy różne kategorie.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Leczenie nadciśnienia tętniczego może przybierać różne formy. I zdecydowanie nie należy ferować wyroków odnośnie tego, która spośród nich jest lepsza, a która gorsza. Wszystko zależeć będzie bowiem od konkretnego przypadku. W zależności od stopnia zaawansowania nadciśnienia, chorób współistniejących, wieku czy też czynników ryzyka, Wasz lekarz prowadzący dobierze najbardziej odpowiedni dla Was schemat leczenia nadciśnienia tętniczego. Poza tym w wielu przypadkach łączy się ze sobą kilka sposobów, ponieważ wtedy osiąga się najbardziej wymierne efekty.

Nadciśnienie 1 stopnia – leczenie

Napisałem Wam na początku, że sposoby na nadciśnienie przyporządkowałem do różnych kategorii. Dlaczego? Przede wszystkim chciałem oddzielić od siebie leczenie niefarmakologiczne ciśnienia tętniczego od leczenia farmakologicznego. Jeśli zaś chodzi o naturalne metody leczenia tętniczego, pozwoliłem sobie w jego ramach oddzielić jeszcze szeroko pojęte modyfikacje stylu życia od konkretnych naturalnych produktów, których spożywanie może obniżyć ciśnienie. Leczenie nadciśnienia tętniczego należy zacząć od codziennych nawyków. Mam tu na myśli nadciśnienie 1 stopnia, a więc sytuację, w której poziom nie jest drastycznie wysoki. To właśnie tu wiele może zdziałać zmiana stylu życia. Dodatkowo warto również spróbować naturalnych metod opartych na spożywaniu określonych warzyw, owoców czy ziół.

Nadciśnienie 2 i 3 stopnia – leczenie

Jeżeli po wprowadzeniu zmian w codzienności oraz wspomaganiu się sposobami niefarmakologicznymi, efekty nie są wystarczające, po upływie kilku miesięcy wprowadza się leczenie farmakologiczne, oczywiście nie porzucając jednocześnie wcześniejszych modyfikacji stylu życia. Na leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego należy też zdecydować się w przypadku stwierdzenia przez lekarza nadciśnienia 2 lub 3 stopnia. I właśnie temu zagadnieniu poświęcę ostatni fragment mojego artykułu, prezentując w nim najpopularniejsze leki, na których opiera się leczenie hipotensyjne.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia – zmiana nawyków

 

  • Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia, szczególnie aerobowe, będą mieć zbawienny wpływ nie tylko na poziom Waszego ciśnienia krwi, ale i na Wasze ogólne samopoczucie, tak fizyczne, jak i psychiczne. Częstotliwość oraz natężenie tychże ćwiczeń musicie oczywiście skonsultować z lekarzem, powinny być bowiem dostosowane do Waszego wieku i stanu zdrowia. Spośród ćwiczeń osobiście polecam szczególnie marsz, bieganie i jazdę na rowerze. Przy braku przeciwskazań dobrym pomysłem jest ćwiczenie w ten sposób przez minimum pół godziny trzy razy w tygodniu.
  • Zdrowa dieta – stosowanie zbilansowanej diety to nieodzowny element leczenia nadciśnienia tętniczego. Przy tym schorzeniu szczególnie polecana jest oparta na prostych przepisach i łatwo dostępnych produktach dieta DASH. Drugą chętnie wybieraną dietą w tym wypadku jest dieta śródziemnomorska. Więcej informacji o diecie przy nadciśnieniu znajdziecie w moich artykułach: „Dieta na nadciśnienie” oraz „Dieta DASH”.
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała – ten aspekt łączy się z dwoma poprzednimi zagadnieniami. To w końcu dzięki regularnej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diecie możliwe jest utrzymanie wagi na prawidłowym poziomie, a w przypadku nadwagi bądź otyłości, przy ujemnym bilansie kalorycznym – uzyskanie odpowiedniej masy ciała. Zadbajcie więc o to, by Wasze BMI mieściło się w przedziale 18,5-24,9 kg/m2, a obwód pasa był mniejszy niż 88 cm (u kobiet) i 102 cm (u mężczyzn).
  • Mniej stresu i wysypianie się – stres jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka i nie da się go wyeliminować całkowicie, trzeba się jednak do niego po części zdystansować i unikać jego nadmiaru. Ważne, by znaleźć swoje własne remedium na taki stan rzeczy, mogą to być ulubione zajęcia sportowe, spacery po lesie, medytacja, wieczorny relaks z książką. A jeśli jesteśmy już przy wieczorze, chciałbym też podkreślić, jak dużą rolę w leczeniu nadciśnienia tętniczego ma wysypianie się. Najzdrowiej jest spać 7-8 godzin na dobę.
  • Unikanie używek – jak wiadomo, niektóre używki, oczywiście w umiarze, są „dla ludzi”. I tak, jeśli do tej pory byliście kawoszami, nie musicie całkowicie rezygnować z kawy, należy jednak ją pić z umiarem, obserwując przy tym reakcje swojego organizmu. Zrezygnujcie za to z napojów energetycznych. Co do alkoholu, sięgajcie po niego okazjonalnie, również pamiętając o umiarze. Jeśli palicie papierosy, rzućcie palenie.

sposoby leczenia nadciśnienia

 

Naturalne leczenie nadciśnienia – produkty obniżające ciśnienie

 

  • Warzywa obniżające ciśnienie – wśród nich największą moc w tym względzie mają seler naciowy i czosnek. Z selera naciowego należy sporządzić za pomocą wyciskarki lub sokowirówki sok, a potem pić go ok. 100-150 ml dziennie. Spadek ciśnienia krwi powinien być widoczny już po upływie mniej więcej pół godziny od wypicia soku z selera naciowego. Do obniżenia ciśnienia przyczynić może się również jedzenie po jednym ząbku czosnku dziennie, z tym, że aby zauważyć efekty, trzeba to robić przez dłuższy czas.
  • Owoce na wysokie ciśnienie – tutaj chciałbym wspomnieć o czarnej porzeczce i aronii. Codzienne picie soku z któregoś spośród tych owoców może przyczynić się do obniżenia poziomu ciśnienia krwi. Wystarczy wypijać minimum szklankę soku z porzeczkowego dziennie. Co do soku z aronii, należy pić go trzy razy dziennie po 30 ml. Niestety sok z aronii nie jest dla każdego, przeciwskazaniami do jego picia są wrzody, zaparcia, stany zapalne żołądka, nadkwasota, zakrzepowe zapalenie żył i żylaki.
  • Zioła na nadciśnienie – najskuteczniejsze w obniżeniu ciśnienia krwi są trzy zioła: jemioła, głóg oraz ruta. Przepisy na napary z nich podałem w artykule „Jak obniżyć ciśnienie? Szybko, w domu, bez leków?”, do którego przeczytania gorąco Was przy tej okazji zachęcam.

Leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego

W leczeniu nadciśnienia 2 i 3 stopnia lub wówczas, gdy wprowadzenie naturalnych sposobów nie przynosi zadowalających rezultatów, sięga się po leki hipotensyjne. Od razu zaznaczam tutaj, że przy leczeniu farmakologicznym nadal bardzo ważną rolę pełnią naturalne metody leczenia nadciśnienia, o których pisałem wcześniej. Zmieniając styl życia i zażywając leki zapisane przez Waszego lekarza osiągniecie wspaniałe rezultaty w walce z tą chorobą. Co do leczenia farmakologicznego, najskuteczniejsze, a więc przez to i najczęściej stosowane są leki należące do pięciu głównych grup, kolejno:

  • Diuretyki tiazydowe, np. spironolakton, hydrochlorotiazyd, indapamid – po tę grupę leków sięga się zazwyczaj w przypadku pacjentów w podeszłym wieku oraz po przebytym udarze mózgu.
  • Antagoniści wapnia, np. dilititiazem, werapamil, amlodypina – leki te charakteryzują się tzw. neutralnością metaboliczną, z tego też względu wybierane są do terapii skojarzonych, szczególnie do leczenia pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i/lub lipidowej.
  • Beta-adrenolityki, np. atenolol, bisoprolol – wybiera się je do leczenia osób z zaburzeniami serca i trachykardią, zwłaszcza, jeśli chorzy mają za sobą przebyty zawał serca.
  • Sartany (blokujące receptor AT1), losartan – wskazania do stosowania tych leków to przerost lewej komory serca i przebyty w przeszłości udar mózgu.
  • Inhibitory konwertazy angiotensyny, np. ramipril – stosuje się je przy leczeniu nadciśnienia obarczonego dużym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Mowa tu przede wszystkim o chorobach nerek czy chorobie niedokrwiennej serca.

Leki te sprawdzają się zarówno w monoterapii, jak też w przypadku leczenia skojarzonego.

Streszczenie

• Leczenie nadciśnienia tętniczego zależy od stopnia zaawansowania choroby.
• Przy stwierdzeniu nadciśnienia tętniczego 1 stopnia często wystarczy leczenie niefarmakologiczne, czyli zmiana codziennych nawyków.
• Jeśli naturalne leczenie nie przyniesie wystarczających skutków lub też w przypadku nadciśnienia 2 i 3 stopnia, sięga się po leczenie farmakologiczne.
• Niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia to: aktywność fizyczna, zdrowa dieta, utrzymanie prawidłowej masy ciała, mniej stresu, wysypianie się, unikanie używek.
• Istnieją też naturalne produkty obniżające ciśnienie: seler naciowy, czosnek, czarna porzeczka, aronia, jemioła, głóg i ruta.
• Leczenie farmakologiczne nadciśnienia polega na przyjmowaniu leków hipotensyjnych takich jak: diuretyki tiazydowe, antagoniści wapnia, beta-adrenolityki, sartany lub inhibitory konwertazy angiotensyny.

Rafał Sztembis

Jestem lekarzem i psychologiem; pracuję jako lekarz od 2004 roku, praktycznie od początku swojej pracy związany byłem z kardiologią. Przez wiele lat pracowałem w jednym ze szpitali klinicznych w Polsce.

Komentarze

Komentarze

Unikalny kurs „Życie po zawale, życie ze stentem” to kompleksowa i praktyczna wiedza dla pacjentów oraz ich bliskich. Program porusza wiele aspektów związanych z chorobą wieńcową oraz bazuje na doświadczeniu tysięcy chorych osób.

Kontakt