Jak obniżyć ciśnienie? Szybko, w domu, bez leków

jak obniżyć ciśnienie w domu

Niektórzy z Was zastanawiają się pewnie nad tym jak szybko zbić ciśnienie w domu za pomocą naturalnych sposobów. Rzeczywiście, są sytuacje, w których niezwykle pomocne mogą okazać się właśnie niefarmakologiczne metody na jego obniżenie. Pamiętajcie jednak o tym, że podwyższone ciśnienie krwi zawsze należy uznać za niepokojący sygnał, iż Wasze zdrowie wymaga większej niż dotychczas uwagi. Przyczyn wysokiego ciśnienia może być wiele, dlatego tez zawsze należy to skonsultować z lekarzem. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich leków. Niemniej niekiedy wysokiemu ciśnieniu zaradzić można bez ich stosowania. Jak obniżyć ciśnienie domowym sposobem? Kiedy jest to bezpieczne? Jakie są najskuteczniejsze metody na obniżenie ciśnienia w domu? Temu właśnie poświeciłem mój artykuł.

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia – kiedy można je zastosować?

Podwyższone ciśnienie krwi, a więc takie powyżej 120/80 mmHg, nie musi od razu oznaczać konieczności wprowadzenia leczenia farmakologicznego. Jeśli odstępstwa od normy nie są duże, a przy tym nie obserwujecie u siebie też takich niepokojących objawów jak np. zawroty głowy, bezsenność, krwotoki z nosa, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, drżenie rąk, pogorszenie wzroku (np. tzw. mroczki przed oczami), nadmierna pobudliwość lub osłabienie, z powodzeniem możecie sięgnąć po naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia. Przypominam, że cały czas jest tu mowa o sytuacji, w której ciśnienie krwi nie jest bardzo podwyższone i notowane przez Was przy okazji pomiarów wartości wahają się między ciśnieniem prawidłowym a nieco wyższym od niego.

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia – o czym pamiętać?

Jeśli jednak ciśnienie krwi znacznie wykracza poza normy i gdy utrzymuje się ono przez kilka kolejnych dni, musicie udać się do lekarza, a kiedy przekracza 180/110 mmHg – do szpitala! Dodam tu jeszcze, że w wielu sytuacjach domowe sposoby na obniżenie ciśnienia mogą skutecznie wspomagać leczenie farmakologiczne. Niemniej, co jeszcze raz pragnę podkreślić, przy znacznym nadciśnieniu nie zastąpią ich i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Skoro jednak sobie to wyjaśniliśmy, przejdę teraz do zapoznania Was z najlepszymi naturalnymi metodami na zbicie ciśnienia. Zaczynamy zatem!

Jak szybko obniżyć ciśnienie – seler naciowy i czosnek

W obniżeniu ciśnienia krwi pomocne może być spożywanie niektórych warzyw. Wśród nich prym wiodą przede wszystkim seler naciowy oraz słynący z szeregu dobroczynnych dla ludzkiego organizmu czosnek. Szczególnie popularnym sposobem, i to takim działającym „tu i teraz”, a nie dopiero w wyniku dłuższego okresu stosowania, jest picie soku z selera naciowego, sporządzonego przy użyciu wyciskarki lub sokowirówki. Najlepiej pić ok. 100-150 ml takiego soku dziennie. Co warte podkreślenia, już po upływie ok. 30 min od jego wypicia powinniście zaobserwować widoczny spadek ciśnienia krwi. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż mogą je stosować kobiety w ciąży.

Dobre, choć mniej spektakularne, bo zauważalne raczej dopiero przy regularnym stosowaniu tego sposobu przez dłuższy czas, efekty daje także spożywanie czosnku. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze za pomocą czosnku? Wystarczy jeść po jednym jego ząbku dziennie. Taka właśnie dawka jest moim zdaniem jak najbardziej optymalna. Jeśli jednak zmagacie się z chorobami wątroby bądź nieżytem żołądka, zrezygnujcie z czosnku na korzyść innych naturalnych remediów.

Jak obniżyć ciśnienie bez leków – czarna porzeczka i aronia

Moc obniżania ciśnienia tętniczego mają także niektóre owoce, szczególnie aronia oraz czarna porzeczka. Jak obniżyć wysokie ciśnienie stosując czarną porzeczkę? Do skutecznego obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego przyczynić się może picie już jednej szklanki soku z czarnej porzeczki dziennie. Oczywiście możecie pić go więcej. Mam tu cały czas na myśli sok, nie sklepowy nektar lub napój porzeczkowy.

Jeśli zaś chodzi o stosowanie aronii, podwyższone ciśnienie możecie obniżyć, pijąc trzy razy dziennie po 30 ml soku z tego cennego dla naszego zdrowia owocu. Przeciwskazaniami do spożywania aronii są stany zapalne żołądka, nadkwasota, wrzody, zaparcia, żylaki oraz zakrzepowe zapalenie żył, jeśli zatem cierpicie na którąś spośród wymienionych tu przeze mnie dolegliwości, sok z aronii na nadciśnienie nie jest dla Was.

Jak zbić ciśnienie domowym sposobem za pomocą ziół?

Ziół, które w większym lub mniejszym stopniu pomagają w uregulowaniu poziomu ciśnienia tętniczego krwi, jest wiele. Ja postanowiłem przedstawić Wam „wielką trójkę”, która najskuteczniej radzi sobie z obniżeniem ciśnienia. Przy niewielkich odstępstwach mogą być one zupełnie wystarczającym środkiem do opanowania wysokiego ciśnienia, zaś w wypadku konieczności stosowania farmakologii, staną się jej świetnym uzupełnieniem. Jakie zioła na nadciśnienie są zatem najskuteczniejsze? Z obniżeniem ciśnienia krwi szczególnie dobrze radzą sobie takie zioła jak jemioła, głóg oraz ruta. Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami sięgając właśnie po nie? Wystarczy sporządzić z nich zdrowotny napar.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie stosując jemiołę i głóg?

Jak można obniżyć ciśnienie tętnicze za pomocą jemioły? Jedną łyżkę rozdrobnionego ziela jemioły zalejcie szklanką cieplej wody, po czym odstawcie na ok. godzinę, co jakiś czas mieszając. Na końcu przecedźcie go. Tak przygotowany napar pijcie dwa-trzy razy dziennie po ok. 1/3 szklanki. Pamiętajcie jednak, że obniżenie ciśnienia będzie widoczne po upływie co najmniej dwóch tygodni.

Jak zmniejszyć ciśnienie krwi stosując głóg? Możecie sporządzić domowym sposobem napar z liści i kwiatów głogu. Jedną łyżeczkę rozdrobnionych liści oraz kwiatów zalejcie szklanką ciepłej wody, po czym przez ok. 3 minuty powoli podgrzewajcie ją pod przykryciem. Następnie przecedźcie odwar i wypijcie go. Tak przygotowany płyn należy pić dwa razy dziennie, pamiętając o tym, by za każdym razem był on świeżo przygotowany.

Jak zbić ciśnienie stosując rutę?

Nim podzielę się przepisami na napar z ruty na obniżenie ciśnienia, chciałbym podkreślić, że przy samodzielnym stosowaniu tego ziela należy kierować się wyjątkowo dużą ostrożnością. Z uwagi na jej silne działanie rozkurczowe, nie wolno jej stosować w ciąży, aby nie doszło do poronienia. Nie powinny po nie sięgać również kobiety mające obfite miesiączki, gdyż może nasilać krwawienia. Jako że ziele ruty, pomimo posiadania wielu właściwości leczniczych, jest także trujące, przy nieostrożnym obchodzeniu się z nim dojść może do uczulenia, a nawet poparzenia!

Jak można obniżyć ciśnienie naparem z ruty? Jedną łyżkę rozdrobnionego ziela zalejcie szklanką wrzącej wody, a następnie pozostawcie pod przykryciem na około kwadrans. Po upływie tego czasu odcedźcie płyn i pijcie dwa razy dziennie po pół szklanki.

Streszczenie

• Niewielkie odstępstwa od norm wysokości ciśnienia tętniczego nie muszą oznaczać konieczności wprowadzenia leczenia farmakologicznego. Można wtedy spróbować naturalnych metod: warzyw, owoców i ziół.
• Warzywa obniżające ciśnienie to seler naciowy i czosnek. Seler spożywa się w postaci sporządzonego z niego soku, czosnek zaś w ząbkach.
• Owocami obniżającymi ciśnienie są czarna porzeczka i aronia, z których codziennie należy pić sok.
• Zioła na nadciśnienie to jemioła, głóg i ruta. Spożywanie naparów z niektórych z nich obostrzone jest jednak ograniczeniami: ruty nie można pić kobiety ciężarne i mające obfite miesiączki.

 

Rafał Sztembis

Jestem lekarzem i psychologiem; pracuję jako lekarz od 2004 roku, praktycznie od początku swojej pracy związany byłem z kardiologią. Przez wiele lat pracowałem w jednym ze szpitali klinicznych w Polsce.

Komentarze

Komentarze

Unikalny kurs „Życie po zawale, życie ze stentem” to kompleksowa i praktyczna wiedza dla pacjentów oraz ich bliskich. Program porusza wiele aspektów związanych z chorobą wieńcową oraz bazuje na doświadczeniu tysięcy chorych osób.

Kontakt