Jakie ćwiczenia wykonywać po zawale serca? Najlepsze przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia po zawale stanowią niezwykle ważny element rehabilitacji kardiologicznej oraz profilaktyki wtórnej. To właśnie m.in. dzięki odpowiednio dobranej aktywności fizycznej nie tylko szybciej powrócicie do zdrowia, ale także zmniejszycie prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału w przyszłości. Jak ćwiczyć po zawale serca? O czym pamiętać przed przystąpieniem do aktywności fizycznej? Jakie są najbardziej polecane ćwiczenia po zawale serca w domu oraz na świeżym powietrzu? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Czy ćwiczenia po zawale mięśnia sercowego są wskazane?

Leczenie zawału serca i jego następstw nie kończy się po wyjściu ze szpitala. Oczywiście najgroźniejsze – bo te zagrażające życiu – chwile macie za sobą i bardzo dobrze! Niemniej, przed Wami teraz długa droga. Dobra wiadomość jest taka, że macie duży wpływ na to, jak będzie ona wyglądać. Naprawdę wiele możecie zdziałać dzięki zmianie stylu życia polegającej na wprowadzeniu modyfikacji w diecie, rzuceniu palenia, ograniczeniu spożywania alkoholu, kontroli ciśnienia krwi i masy ciała, pamiętaniu o regularnych badaniach kontrolnych, zażywaniu wskazanych przez Waszego lekarza prowadzącego leków i oczywiście regularnej aktywności fizycznej. Wartość tej ostatniej jest naprawdę nie do przecenienia, dlatego warto, a nawet trzeba – przy braku przeciwskazań – się ruszać!

 

Gimnastyka po zawale – od czego zacząć?

Ruch to zdrowie, każdy o tym wie, ale dla Waszego bezpieczeństwa, podjęcie aktywności fizycznej po zawale zawsze powinno być skonsultowane z lekarzami. Wytyczne w tym względzie dostaniecie już w szpitalu, a oparte będą one na przeprowadzonej przez personel medyczny ocenie reakcji na wysiłek fizyczny. Polega ona na wprowadzeniu w pierwszej kolejności lekkich ćwiczeń fizycznych w pozycji leżącej, następnie siedzącej, a później na pionizacji w pozycji stojącej. Kolejne – nomen omen – kroki to spacery i schodzenie oraz wchodzenie po schodach. Przez cały ten proces pielęgniarka lub fizjoterapeuta ocenia zapisy EKG. Ma również miejsce stały monitoring rytmu serca. Przed wypisem do domu pacjenci mają wykonywaną próbę wysiłkową i w oparciu o nią lekarz przekazuje wytyczne odnośnie aktywności fizycznej po zawale.  

Ćwiczenia po zawale serca – wskazania i przeciwskazania

Brak aktywności fizycznej, a już szczególnie, jeśli towarzyszy mu dodatkowo nadwaga bądź otyłość, drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnego zawału. Jeżeli więc byliście aktywni fizycznie przed chorobą, wróćcie, rzecz jasna z należytym umiarem, do tej aktywności, dostosowując jej poziom do obecnej sytuacji. A co w przypadku, gdy do tej pory nie przepadaliście zbytnio za wysiłkiem fizycznym? Odpowiedź jest jedna: jeśli Wasz lekarz prowadzący nie dopatrzy się żadnych przeciwskazań na ten moment, zacznijcie się ruszać. Powtórzę za ekspertami: nawet jeżeli przed zawałem nie ćwiczyliście regularnie, podejmując taką aktywność po jego wystąpieniu, możecie obniżyć ryzyko ponownego zawału i zgonu.

Przykładowe ćwiczenia po zawale serca

Jak już wcześniej wspomniałem, podejmowana przez Was aktywność fizyczna powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Ćwiczenia po zawale są ważne, ale muszą być – szczególnie w niedługim czasie od zawału – wykonywane z umiarem. Do najbezpieczniejszych, a więc i najbardziej przeze mnie polecanych ćwiczeń należą:

  • jazda na rowerze stacjonarnym,
  • nordic walking,
  • pływanie,
  • lekki lub umiarkowany trening na bieżni,
  • trening w wodzie, rozciąganie,
  • lekki lub umiarkowany trening siłowy,
  • tai-chi.

Typowe ćwiczenia to nie wszystko. Zbawienne dla Waszego serca są wszelkie nieobciążające Was zbyt mocno codzienne aktywności zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Mam tu na myśli m.in. spacery, wchodzenie po schodach i schodzenie z nich, taniec, seks, chodzenie na zakupy lub sprzątanie.

Profilaktyka wtórna po zawale serca

Ćwiczenia po zawale nie będą tak skuteczne, jeśli wraz z ich podjęciem nie zmienicie swoich nawyków. Tylko kompleksowa profilaktyka wtórna sprawi, że ryzyko kolejnego zawału znacznie się zmniejszy. Do takiej kompleksowej profilaktyki zalicza się:

  • regularna aktywność fizyczna dostosowana do stanu zdrowia oraz wieku,
  • unikanie stresu i przemęczenia pracą,
  • rzucenie palenia i unikanie biernego wdychania dymu papierosowego,
  • przejście na zdrową dietę (przeczytacie o tym w artykule „Dieta po zawale”),
  • zadbanie o prawidłową masę ciała,
  • nie zapominanie o relaksie i odpoczynku,
  • unikanie upałów,
  • leczenie nadciśnienia i cukrzycy,
  • utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Stosowanie się do tych wytycznych może zapewnić Wam jeszcze długie i piękne życie pomimo przebytego zawału. Nie lekceważcie ich! Czy wiecie, że według statystyk w ciągu pierwszego roku po przebytym zawale serca umiera co piąty zawałowiec, zaś po pięciu latach co drugi? Do przyczyn takiego czarnego scenariusza w wielu przypadkach zaliczyć można nieprzestrzeganie wymienionych przeze mnie wyżej zaleceń związanych z profilaktyką wtórną. Dbajcie zatem o siebie i nie bagatelizujcie tego, tu chodzi o Wasze życie! Pamiętajcie tylko o tym, by przed rozpoczęciem ćwiczeń o większym natężeniu, skonsultować się z Waszym lekarzem prowadzącym. W takich sytuacjach zalecam wykonanie próby wysiłkowej, o której pisałem już wcześniej.

Rafał Sztembis

Jestem lekarzem i psychologiem; pracuję jako lekarz od 2004 roku, praktycznie od początku swojej pracy związany byłem z kardiologią. Przez wiele lat pracowałem w jednym ze szpitali klinicznych w Polsce.

Komentarze

Komentarze

Unikalny kurs „Życie po zawale, życie ze stentem” to kompleksowa i praktyczna wiedza dla pacjentów oraz ich bliskich. Program porusza wiele aspektów związanych z chorobą wieńcową oraz bazuje na doświadczeniu tysięcy chorych osób.

Kontakt